Yardıma Mazhar Olan Sahabi

  • 04 Ekim 2018
  • 667 kez görüntülendi.
Yardıma Mazhar Olan Sahabi
REKLAM ALANI

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin ashabından Ebû Ma’lek (radıyallahu anh) diye birisi vardı. Bu zat, kendisi ve başkaları adına tüccarlık yapar; ticaret için uzak bölgelere giderdi. Kendisi, çok ibadet ehli ve takva sahibi güzel ahlaklı bir insandı. Yine bir gün ticaret için yola çıkmıştı. Önünü bir silahlı hırsız kesti ve ona:

– Elinde ne varsa getir önüme koy, seni öldüreceğim! dedi. Ebû Ma’lek:

– İşte malım, al senin olsun; beni bırak dedi. Hırsız:

REKLAM ALANI

– Ben malı değil, seni öldürmek istiyorum, dedi. Ebû Ma’lek:

– Biraz müsaade et de dört rekat namaz kılayım, dedi. Hırsız:

– İstediğin kadar kıl, dedi.

 

Ebû Ma’lek, abdest aldı, sonra namazını kıldı. Namazdan sonra ellerini açtı ve: “Ey Yüce dost, ey Yüce Arşın sahibi, her istediğini yapan Allah’ım! Kimsenin aksine bir şey yapamadığı izzet ve kudretinin hürmetine, kimsenin zulüm ve haksızlık görmediği saltanatının hürmetine, Arşını dolduran nurunun hürmetine şu hırsızın kötülüğünden beni korumanı istiyorum. Ey kendisinden yardım istenen Rabbim, bana yardım et, diye dua etti ve bu duasını üç defa tekrarladı.

 

O esnada bir atlı belirdi. Elinde demirden bir mızrak vardı, mızrağı atının iki kulağı arasına koymuş bir şekilde süratle hırsıza doğru yöneldi. Hırsız atlıyı görünce ona döndü, atlı elindeki mızrağı ile hırsıza bir vurdu, hırsız öldü. Atlı Ebû Ma’lek’e dönerek:

– Kalk, dedi. Ebû Ma’lek:

– Anam babam sana feda olsun, sen kimsin, bu gün Allah seninle bana yardım etti? diye sordu. Atlı:

– Ben dördüncü kat gökte bulunan bir meleğim. Sen ilk dua ettiğin zaman göğün kapılarının gıcırdayıp ses verdiğini işittim. İkinci kez dua yapınca gökte bulunan meleklerin feryadını işittim. Sonra üçüncü kez dua edince, bana: “Bu, sıkıntı içindeki bir kulun duasıdır.” dendi. Ben de Yüce Allah’tan dua edene yardım ve hırsızı öldürmek için izin istedim. İzin verildi ve sana yardıma geldim, dedi.

 

Hz. Enes radıyallahu anh demiştir ki: “Kim bir abdest alır, dört rekat namaz kılar ve bu dua ile Allah’tan bir şey isterse, sıkıntı içinde olsun olmasın, duası kabul edilir.”

 

(İbnu Ebi’d-Dünyâ, K. Mücâbe’d-Da’ve, No.23; İbnu Haber, el-İsabe, IV, 182; Kandehlevî, Hayatu’s-Sahâbe, V, 180; Ahmed Hakemî, Meâricü’l-Kabul, I, 65 vd.)

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ