Nefis Tezkiyesi İçin Dualar

  • 05 Mart 2019
  • 2.380 kez görüntülendi.
Nefis Tezkiyesi İçin Dualar
REKLAM ALANI

Nefis, insanı ebedi felakete sürükleyebilecek olan en büyük düşmandır. Nefisten hiçbir zaman emin olamayız. Allah’ın Peygamberi Hz. Yûsuf aleyhisselam dahi, “Nefsimi temize çıkarmam, çünkü nefis insana dâima kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin merhamet edip korudukları hâriç.”  (Yûsuf, 53)

Bu sebeple nefsimizi kötü ahlaktan temizlemek için Allah’tan yardım istemek lazımdır. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bize bu hususta kısa ve kolay dualar öğretmiştir.

Allâhümme âti nefsî takvâhâ ve zekkihâ. Ente hayru men zekkâhâ ente veliyyühâ ve mevlâhâ.”

REKLAM ALANI

Meali: “Allah’ım! Nefsime takvasını ver ve nefsimi (her türlü kötü şeylerden) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Sen nefsimin dostu ve mevlasısın.” (Müslim, Dua, 73)

Bu dua, hadis-i şerif kaynaklarında daha geniş olarak şöyle de zikredilmiştir:

“Allahümme inni euzü bike minel aczi velkeseli velbuhli velcübni vel heremi ve azabil kabri. Allahümme âti nefsi takvâhâ ve zekkihâ ente hayru men zekkâhâ ente veliyyuhâ ve mevlâhâ. Allahümme inni euzü bike min kalbin la yahşâ, ve min nefsin la teşba’ ve ilmin la yenfa’ ve davetin lâ yüstecâb”

Meali: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve kabir azabından sana sığınırım. Nefsimin sahibi sensin. Allah’ım! Ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten, fayda sağlamayan ilimden ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”

Peygamberimizin yine kısa ve özlü bir duası da şöyledir:

“Allâhümme innî es’elükel-hüdâ vet-tükâ vel-‘afafe vel-ğınâ.”

Meali: “Allah’ım! Senden hidayet, takva, ifet ve gönül zenginliği istiyorum.” (Müslim, Dua, 72)

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ