‘Türk Vatandaşı Olsaydım Vay Halime!’

  • 22 Kasım 2013
  • 795 kez görüntülendi.
‘Türk Vatandaşı Olsaydım Vay Halime!’
REKLAM ALANI

Almanya’ya tahsil amaçlı giden bir vatandaşımızla tanışıp İslâm’ı seçen Abdullah Halis, Türkiye’de başına gelen bir olayı, Üstâd Kadir Mısıroğlu ile paylaşır…

“… Daha sonra bir Türk işçi ailesinin kızıyla evlenen ve ondan çocukları olan Abdullah Halis, Türkiye’yi sık sık ziyaret etmiş ve Türkiye’deki kalburüstü âlimler ve şeyhlerle münâsebet tesis etmiştir.

Bu münâsebetler neticesinde, merhum Muzaffer Özak Efendi’den hilafet almış ve sarıklı cübbeli bir hüviyete bürünmüştür.

REKLAM ALANI

Türkiye’ye geldiği bir sırada, Sirkeci’de bir polis karşısında çıkmış ve kendisine kıyafetinden dolayı bağırıp çağırmaya başlamış.

O da Türkçe karşılık verdiğinden ve konuşmasının yabancılığı anlaşılmayacak derecede selis (akıcı) olmasından dolayı bir Türk sanılarak, kendisini Emniyete Müdürlüğü’nün bulunduğu Sansaryan Hanı’na getirmişler.

Yol boyunca hakaretler, itip kakmalar devam ettiği halde, Abdullah Halis Alman olduğunu kasten söylememiş. Emniyet’te kendisini biraz patakladıktan sonra, ifadesini almaya teşebbüs etmişler:

– Nüfus kâğıdını ver! Demişler. Abdullah Halis Alman pasaportunu önlerine atınca polisler:

– Yahu sen Alman mısın? Deminden beri niye söylemiyorsun? Diyerek özürler dilemişler. Abdullah Halis, kendilerine şu ibretlik sözlerle karşılık vermiş:

– Demin aslanlar gibi kükrüyordunuz. Beni çiğ çiğ yiyecektiniz! Şimdi bir Alman pasaportu görünce ıslak kediye döndünüz!

Demek ki, ben Alman değil de bir Türk vatandaşı olsaydım vay halime! …
Yahu, siz bir Alman pasaportu karşısında böyle terbiyeli bir maymuna dönecek millet miydiniz?

Ben bu kıyafetimle, sizin Dünya’yı titreten ecdadınıza benzemeye çalışıyorum. Siz ise benim kendilerinden kaçmaya çalıştığım Hans’lara benzemeye çalışıyorsunuz!

Yazıklar olsun size ve sizi bu hale getirenlere!”

Kaynak: Kadir Mısıroğlu, Gurbet İçinde Gurbet, s. 174.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ