Öz Kevser Vakfı’ndan Suriye’ye Yardım

  • 20 Mart 2014
  • 721 kez görüntülendi.
Öz Kevser Vakfı’ndan Suriye’ye Yardım
REKLAM ALANI

Öz Kevser Vakfı Suriye’ye iki TIR dolusu yardım gönderdi…

 

Suriye’de yaşanan insani dram karşısında, mümin kardeşlerini unutmayan vakıflarımızdan Öz Kevser Vakfı, Ocak 2014 tarihi itibari ile Suriye’ye gönderilen 15 TIR’dan ikisini, Öz Kevser Vakfı üstlendi.

REKLAM ALANI

 

Vakıftan yapılan açıklama şöyle: Öz Kevser Vakfı ve Dernekleri olarak “Sana ihtiyacım var” yardım kampanyası doğrultusunda, İHH İnsanı Yardım Vakfı ile birlikte, İstanbul’dan 2 Adet TIR dolusu insani yardım malzemesini Suriyeli kardeşlerimize gönderiyoruz. Daha önceki yaptığımız çalışmada olduğu gibi bundan sonra da zor durumda olan, bize ihtiyacı olan, yeryüzünde her nerede Müslüman bir kardeşimiz varsa inşaallah, onların yanlarında ve yardımlarında olacağız. Bu hizmete emeği geçen bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun.”

 

‘Suriyeli kadın ticaretini durdurun’

 

Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi adlı grup, Suriyeli sığınmacı kadınların fuhşa sürüklenmesini protesto ve yaşam koşullarının iyileşmesi için eylem yaptı. Grup “İstismarın İslami kılıflara büründürülmesini kabul etmiyoruz! Suriyeli kadın ticaretine hayır!” yazılı pankart ile “Suriyeli kadınlar onurumuz”, “kuma ticaretine hayır”, “patates değil insan” ve “nikâhın gizlisi olmaz” yazılı dövizler açtı.

 

Fatih Camii’ndeki eylemde konuşan Züleyha Ünal, Türkiye’de sığınmacıların açlık korkusu çektiği ve gelecek kaygısıyla karşı karşıya olduğu, bu durumun da Suriyeli kadınları fuhuş ve mecburi evlilikler yapmaya ittiğini söyledi.

 

Suriyeli kadınların ‘patates’ olarak adlandırıldığı söyleyen Ünal, “Suriyeli kadınlar, içinde bulundukları zorlu durum nedeniyle evlilikte fazla talepkar olmamaları, erkekler tarafından fırsat olarak görülüyor. Erkeklerin ‘ucuz az masraflı’ kadın arayışı, bu evliliklerin komisyoncular vasıtasıyla yapılan bir tür kadın ticaretine dönüşmesine yol açıyor. O kadar ki, erkeklere satılan Suriyeli kadınlardan satıcılar bir pazar metası gibi ‘patates’ler olarak bahsediyor” dedi.

 

Kirasını ödeyemeyen ailelerin kira yerine kızlarının istenmesinin utanç verici olduğunu söyleyen Ünal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler insanlık onurunun ayaklar altına alındığı bu görüntülerden utanç duyuyoruz. Sığınmacıların koşullarının iyileştirilmesi için herkes elinden geleni yapmalıdır. Asıl sorumluluk devlete ait.”

 

 

 

Çin’de polis şiddeti devam ediyor

 

Çin’in Doğu Türkistan (Uygur Özerk Bölgesi’nin) Aksu vilayetine bağlı Uçturfan kasabasında, bir grubun polis devriyesine saldırdığı bahanesi ile çıkan çatışmada gruptan 11 kişi hayatını kaybetti.

 

Bölgede son olarak 24 Ocak’ta bir grubun polisin üzerine patlayıcı attığı iddia edilmiş, çıkan çatışmada altı kişi hayatını kaybetmişti. Aksu vilayetinde 17 Aralık’ta da polisin, “Hasan İsmail adlı kişiyi ararken, ona bağlı olduğu iddia edilen bir grup tarafından saldırıya uğradığı” savunulmuş ve çıkan çatışmada ikisi polis 16 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Danimarka’da kurban kesimi yasaklandı

 

Danimarka Tarım ve Gıda Bakanlığı, ülke genelinde kurban kesmenin yasaklandığını duyurdu. Ülkede bulunan Müslüman ve Yahudi toplamları karara tepkili. İslamiyet ve Musevilik için önemli bir ibadet olan kurban kesmek, daha önce de Polonya, İzlanda, İsveç, Norveç ve İsviçre’de yasaklanmıştı. Danimarka Gıda ve Tarım bakanı Karen Hækkerup, “Hayvan hakları dinlerden önde gelir” iddiasıyla kurban kesiminin ülke çapında yasaklandığını duyurdu.

 

Orta Afrika’da müslüman toplu mezarı

 

Orta Afrika Cumhuriyetinde Müslümanlara yönelik etnik temizlik devam ediyor. Başkent Bangui yakınlarında Müslüman sivillerin olduğu bir toplu mezar bulundu. Toplu mezarda yatan Müslümanlarla ilgili konuşan Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, “Bu insanlara uygulanan vahşet, kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük bir vahşettir” dedi. BM yetkilileri Orta Afrika’da bulunan barış gücünün Müslümanlara yönelik etnik temizliği engelleyemediğini hatta buna çanak tuttuğunu açıkladı.

 

Bir insan hakları örgütü de Hıristiyan militanlara kimsenin engel olmadığını, hatta bir nevi dokunulmazlık sağlayarak Müslümanları katletmelerine izin verildiğini açıkladı. Ülkede bulunan barış gücünün şiddet olaylarına çok seyrek şekilde müdahale ettiğini duyurdu.

 

Katillerine teslim edildiler

 

Taylandlı yetkililer, insan hakları örgütlerinin tüm uyarılarına karşın, geçen yıl Eylül ve Kasım ayları arasında, 1300 Rohingya Müslümanını tekrar Myanmar’a gönderdiklerini açıkladı.

 

İslam Ansiklopedisi artık internette

 

Kırk dört ciltte tamamlanan Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi artık dijital ortamda… Eser, bir kısmı yurt dışından olmak üzere, konusunda uzman 2000’i aşkın müslüman yazarın maddesi bulunuyor.

 

Ansiklopedi, İslâmî ilimlerle İslâm kültür ve medeniyetine ait kavramları, sahalarında eser vermiş ilim ve sanat erbabını, geçmiş İslâm devletleri ve yöneticilerini, önemli tarihî olayları, dinî ve sosyal hayatta etkili olan akımları, mezhepleri, tarikatları, tarihî, ilmî ve kültürel müesseseleri, önemli yerleşim merkezlerini, diğer dinleri, müslüman olmadığı halde İslâm dini, kültürü ve medeniyeti ile ilgisi bulunan şahsiyetleri madde dizinine dâhil etmiş durumda.

 

Fas’tan Endonezya’ya kadar bütün İslâm ülkeleri, önemli şehirler… Amerika’dan Rusya’ya, İngiltere’den Avustralya’ya kadar İslâmiyet ve müslüman topluluklar…

 

Esere, aşağıdaki adresten ulaşılabilir: http://www.tdvislamansiklopedisi.org

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ