Mobil Cihazlar Ne kadar Güvenli?

  • 05 Nisan 2019
  • 545 kez görüntülendi.
Mobil Cihazlar Ne kadar Güvenli?
REKLAM ALANI

Dünya üzerinde yaklaşık beş milyar kişi akıllı telefon ve benzeri mobil cihazlar kullanıyor. Peki bu cihazlar ne kadar güvenli?

Çeşitli Üniversiteler ve güvenlik araştırmaları şirketleri, kablosuz veri iletişim teknolojileri üzerinde yaptıkları araştırmalarda çok sayıda güvenlik açığı olduğunu tespit etti. Bu güvenlik açıkları sayesinde veriler, kullanıcıların haberi olmaksızın korsanlar tarafından ele geçirilebiliyor. Kişisel verilerimiz kötü niyetli kişilerin eline geçtiği zaman; sahte operatör mesajları gönderilmesi, veri trafiğinin izinsiz olarak takip edilmesi gibi durumların ortaya çıkabileceği bildiriliyor. Yetkililer bu açıkların özellikle sahte delil oluşturulmasında kullanılabileceğine de dikkat çekiyor.

Beşinci ve en yeni mobil iletişim standardı, kullanıcılara eskisinden çok daha fazla güvenlik vaat ediyor. Ancak ne kadar güvenli?

REKLAM ALANI

Araştırmacılar, yeni geliştirilmekte olan 5G mobil iletişim standardını kapsamlı bir güvenlik analizine tabi tuttular. Sonuç: veri koruma, önceki standartlar 3G ve 4G ile karşılaştırılarak geliştirildiği halde hala güvenlik açıkları mevcut.

Araştırmacılar, daha sofistike izleme cihazlarının gelecekte 5G kullanıcıları için tehlikeli olabileceğini belirterek 5G teknolojisinin güvenliği için ortak çalışmalar yürütüldüğünü bildiriyorlar.

Mobil cihazlar sayesinde kolayca mesajlaşma, arama, fotoğraf paylaşımı, alışveriş ve ödeme yaparken bizi birçok tehlikelerin beklediğini unutmayalım. Kişisel bilgilerimizi, fotoğraflarımızı vs. mobil cihazlara yüklemekten kaçınalım.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ