İsrail Yine Saldırdı

  • 05 Ocak 2019
  • 885 kez görüntülendi.
İsrail Yine Saldırdı
REKLAM ALANI

Terörist İsrail Yine Saldırdı

Terör devleti İsrail, Filistin’de kan dökmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay, İsrail güçlerinin Ayrım Duvarı ve Yahudi yerleşim birimleri karşıtı protesto düzenleyen Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu 5 kişi yaralandı 1 kişi şehit oldu.

İşgalci İsrail yönetimi, 2002 yılında “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria’daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

Terör devleti İsrail, Filistin’de yasadışı yerleşim yerleri kurmaya devam ediyor. İşgalci İsrail’in Batı Şeria’da 131, Doğu Kudüs’te 10, Batı Şeria’nın tepelerindeki bölgelerde ise 116 yerleşim birimi kurduğu ifade ediliyor.

REKLAM ALANI

BM, aldığı kararlarla İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurmasını yasadışı sayıyor. Ancak bu kararları tanımayan İsrail’e karşı kınamadan öteye geçen bir yaptırım uygulanmıyor.

İsrail dünya Müslümanlarının gözünün içine baka baka, adım adım Filistin köylerini yıkıyor ve yerlerine Yahudi siteleri kurarak bu toprakların kimliğini değiştiriyor.

Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinde yaklaşık 500 bin, Doğu Kudüs’te 220 bin yerleşimcinin ikamet ettiği, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimcilerin sayısını kısa sürede 1 milyona çıkarmayı hedeflediği belirtiliyor.

Filistinliler her hafta Cuma günü, namazdan sonra Ayrım Duvarının ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı protesto gösterileri düzenleniyor.

İsrail güçleri, gösteri düzenleyen Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli atık su ile müdahale ediyordu. Geçtiğimiz ayda bunların yanı sıra gerçek ve plastik mermilerle saldırdı.

Nablus kentine bağlı Kafr Kaddum köyünde gerçek mermiyle yapılan saldırılarda 2 Filistinli yaralandı. Ramallah’ın El-Mugayir köyündeki gösterilere müdahalesinde ise 3 Filistinli plastik mermiyle yaralandı. Batı Şeria’nın Tulkerm kentine düzenlediği baskında başından yaralanan 1 Filistinli şehit oldu.

18 yaşındaki Muhammed Husam Habali’nin hastaneye getirildiği ilk dakikalarda hayatını kaybettiği açıklandı. Habali’nin zihinsel engelli olduğu ve yaralandığı sırada evinin yakınlarında bulunduğunu söyledi.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ