İmam-ı Rabbani Hazretlerinden hayat dersleri

  • 04 Ekim 2018
  • 1.320 kez görüntülendi.
İmam-ı Rabbani Hazretlerinden hayat dersleri
REKLAM ALANI

TAKDİM

Hayatlarını, Peygamberimizin hayatını örnek alarak yaşayan ve bereketlendiren ve bunun neticesinde ümmetin seçkinleri arasında yerini alan alim ve fazilet sahibi kimselerin nasihatleri kalbi gafletten uyandırır, insanın halinin düzelmesine vesile olur. Biz de bu sayımızda istifade edilmesi ümidiyle İmam-ı Rabbani Hazretlerinin aşağıda okuyacağınız nasihatlerini sizlere arz etmek istedik. Allahu Zülcelal bizleri, büyüklerin hikmetli sözlerini anlayıp, o sözleri önemseyerek kendine çekidüzen veren ve rızası için mücadele eden kullarından eylesin. (Âmin)

 

REKLAM ALANI

İmam-ı Rabbani Hazretleri sevenlerine şöyle nasihat etmişlerdir:

Fani saltanata kanma!
Ey oğul! Düşük dünya süslerine aldanmaktan sakın. Bu fani saltanata kanmamaya dikkat et. Bütün hal ve hareketlerinde şeriata göre amel et. Hayat, temiz şeriat üzere olmalıdır.

Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat âlimlerinin görüşlerine göre, öncelikle itikadı düzeltmek gerekir. Bundan sonra, himmet dizginlerini amele faydalı fıkıh hükümlerini yerine getirmeye sarfetmelidir.

Nafileleri önemseyip
farzları ihmal etme!
Farzların edasında önemle durulmalıdır. Helal ve haram işlerinde dikkatli hareket etmelidir. Farzların yanında, nafile ibadetlerin durumu, yolda bırakılmış ve itibardan düşmüş gibidir. Halbuki bu zamanda (M. 1400 cıvarı), insanların pek çoğu nafile ibadetlere önem verip farzları harap bırakmaktadır. Nafile ibadetlere önem verip farzları da düşük ve itibarsız saymaktadırlar.

Ey oğul! Tam manasıyla kul hakkının ödenmesi cihetine gidilmelidir. Ta ki, üzerinde hiç kimsenin hakkı kalmaya. Çünkü bu dünyada hak ödemek kolaydır, yumuşaklıkla, tatlı dille helallik dilemek mümkündür; ama âhirette iş zordur. Orada çare bulmak mümkün değildir. Dünya nedir?

Dünya derken
ne kastediliyor?

Ey oğul!
Dünya nedir, bilir misin? Kadın, çocuk, mal, makam, reislik, oyun, oyuncak, lüzumsuz işlerle uğraşmak…

Bütün bu sayılanlardan hangisi seni alıp Allah’tan başka şeylerle oyalayıp perdelerse, o dünyaya dahildir.

Gençlik tövbesi
Ey oğul!
Cenab-ı Hak sonsuz inayetinden sana nasip verdi. Bilhassa gençlik çağında sana tevbe nasip etti. Şimdi bilmiyorum, o tevbede sebatlı mısın? Yoksa çeşitli muzahrefat ile şeytan seni yoldan çıkarttı mı?

 

Tevbe üzerinde durup devam ettirmek zor görülebilir, zira çağ gençlik çağıdır. Dünya malına gelince, elde etme sebepleri çok ve kolaydır, bu manada arkadaşlarının çoğu da uygunsuzdur.

Tavşan uykusu ne
zamana kadar sürecek?
Ey oğul!
Hayatının en güzel zamanlan heva ve heveste geçti. Allah düşmanlarının rızasını kazanma yolunda geçip gitti. Şimdi ömrünün sonu kaldı. Bugün de bunu Hakkın rızası istikametinde harcamazsak, o en güzel ömrün yerini doldurma işinde bir tedarik görmezsek, isterse pek az

olsun, çekeceğimiz zahmeti ebedi rahata vesile bilmezsek, az sevap işlemek suretiyle çok günahlarımıza kefaret ettirmezsek, yarın hangi yüzle Allah’ın katına varacağız? Hangi çareye başvuracağız?

Bu tavşan uykusu ne zamana kadar sürecek? Bu gaflet pamuğu ne zamana kadar kulakta kalacak? Yakında basiret gözünden gaflet kalkacak, hiç şüphe edilmesin kulaktan bu gaflet pamuğu da gidecek, lâkin o zaman ne faydası olur? O zaman hasret ve pişmanlıktan başka bir şey olmayacak.

Ölüm gelmeden önce amel işlemeye bak!

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ