Hz. İsa -a.s-‘ın Nüzulü ve Hz. Mehdi’nin Zuhuru Haktır

  • 05 Nisan 2019
  • 1.123 kez görüntülendi.
Hz. İsa -a.s-‘ın Nüzulü ve Hz. Mehdi’nin Zuhuru Haktır
REKLAM ALANI

Hz. İsa aleyhisselam tekrar dünyaya gelecek mi?

Bilindiği gibi, Allah-u Zülcelâl İsa aleyhisselam’a dört büyük kitaptan biri olan İncil’i indirmiş ve İsrailoğullarına doğru yolu göstermesi için peygamber olarak göndermiştir.  Ancak İsrail oğulları bu daveti reddederek; Isa aleyhisselam’ı yalanlamışlar ve onu öldürmeye kalkışmışlardı.

Allah-u Zülcelâl onu o düşmanların şerrinden korudu ve İsrail oğulları İsa aleyhisselam’a benzer birini öldürdüler.  Nitekim Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

REKLAM ALANI

“Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat (öldürdükleri) kendilerine (İsa’ya) benzer gösterildi.” (Nisâ; 157)

Buna göre; “İsa aleyhisselam yahudiler tarafından öldürüldü,” demek, ayet-i kerimeyi inkar etmek olur ki, bu da insanı küfre götürür.

Allah-u Zülcelâl, İsa aleyhisselam’ı kendi katına kaldırmış bulunduğu da şüphesizdir. Allah-u Zülcelal onu kudretiyle semalardaki hususi mevkiine kaldırmıştır ve kıyametten önce de tekrar dünyaya gönderecektir.

Bilindiği gibi, kıyametin büyük alametlerinden birisi de, Hz. İsa aleyhisselam’nın gelmesidir. Nitekim Kur’an-ı Kerimde Rabbimiz bu alamete işaretle şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz ki, o (İsa’nın nüzulü), kıyamet için (Yaklaştığını bildiren) bir beyandır, alamettir. Onun için sakın o kıyametin geleceğinden şüphe etmeyin de benim yoluma tabi olun. İşte bu biricik doğru yoldur.” (Zuhruf; 61)

Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Meryem oğlunun hakem ve adil olarak aranıza inmesi yakındır. Haç’ı kıracak, domuzu öldürecek ve cizyeyi kaldıracaktır. O zaman mal çok olacağından kimse onu alıp kabul etmez. Ve tek bir secde dünya ile içindekilerden daha iyidir.” (Buhârî, Büyû 102, Mezalim 31, Enbiya 49; Müslim, İman 242,)

Sonra Ebu Hureyre der ki: “Dilerseniz şu ayeti okuyun. (Mealen):

“Kitap ehlinden hiçbir kimse yoktur ki, ölümünden önce O’nun (İsa’nın) hak peygamber olduğuna iman etmesin. Kıyamet gününde ise Hz. İsa aleyhisselam onlar aleyhine şahitlik edecektir.” (Nisa, 159)

 

Hz. Mehdi gelecek mi? Maalesef zamanımızdaki bazı kişiler Mehdi olduklarını iddia ederek etraflarına insan topluyor, büyük fesatlar çıkarıyorlar. Buna tepki olarak bir diğer grup ise Mehdi inancı İslam’da yoktur, diyorlar. Bazı kişiler de işini gücünü bırakıp, “Mehdi hangi tarihte gelecek? “Şu Mehdi midir? Bu Mehdi midir?” diye meşgul oluyorlar. Mehdi inancı var mıdır? Hakikati nedir? 

Kıyametin büyük alametlerinden biri de, kıyamet kopmadan önce Mehdi aleyhisselam’ın gelmesidir. Hz. Mehdi’nin zuhuru hakkındaki hadis-i şerifler, manevi mütevatir derecesine ulaşmıştır.

Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Mehdi aleyhisselam’ın geleceğini haber veren bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Dünyada yalnızca bir gün kalsa bile, yeryüzünü zulmün kapladığı gibi adaletle dolduracak, ismi benim ismime, babasının ismi benim babamın ismine uyan, benden veya ehl-i beytimden birini göndermek için Allah-u Teala o günü uzatacaktır.” (Ebu Davud, Mehdi 1,İbn-i Mâce, Fiten 34)

Mehdi inancının bazı kişiler tarafından suistimal edildiği doğrudur. Ama suistimal edilmesi inkar etmeye mazeret olamaz. Her şeyin sahtesi olabilir, bu hakikisini inkar etmeyi gerektirmez. Hz. Mehdi aleyhiselam zuhur ettiğinde bu gibi insanların ona tabi olmamalarından korkulur.

Hz. Mehdi’nin mutlaka geleceği, Müslümanları birleştireceği, adaletle hükmedeceği inancı, insanlar için bir ümit vesilesidir. Ümmetin zor günler geçirdiği zamanlarda Mehdi’nin geleceğine inanmak insanları ümide sevk eder. Bazen bu ümit suistimal edilmişse bunun gerçek sebebi cehalettir.

Bilinmesi gerekir ki, Mehdi aleyhisselam Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yolundan gidecek, ihya etmedik sünnet, kaldırmadık bid’at bırakmayacaktır. Ahir zamanda, aynı Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem gibi dinin icaplarını yerine getirecektir.

Bize düşen, Hz. Mehdi’nin ne zaman geleceğini tartışmak, onu bekleyip durmak değildir. Biz kendi üzerimize düşen vazifeleri yapmaktan mesulüz.

İslam’a uygun yaşamadığı halde Mehdi olduğunu iddia eden kişilerden de sakınmak gerekir. Hz. Mehdi Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yaşadığı gibi yaşayacak ve onun ahlakı Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ahlakı gibi olacaktır.

Mehdi aleyhisselam’ın zuhuru Allah-u Zülcelal’in takdir ettiği vakit gelince olacaktır. Allah azze ve celle dilediği zaman mutlaka gönderecektir. Buna inanmak gerekir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ