Hidayet İçin Dualar

  • 05 Şubat 2019
  • 1.460 kez görüntülendi.
Hidayet İçin Dualar
REKLAM ALANI

Hz. Aişe radıyallahu anhâ annemizden rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem şu duayı çok yapardı:

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ الَّذِينَ إِذَا أَحْسَنُوا اسْتَبْشَرُوا  وَإِذَا أَسَاءُوا اسْتَغْفَرُوا

Okunuşu: Allahümme’calnî minellezîne izâ ahsenû istebşerû izâ esâû isteğferû

REKLAM ALANI

Manası: “Allah’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!” (İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462)

Allah’ın Hayra Yöneltmesi İçin Dua

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem sahabeden Büreyde el Eslami radıyallahu anhuya şöyle buyurmuştur:

“Sana bir kısım sözler öğreteyim mi ki, Allah Teâlâ kimin hayrını murâd ederse onları ona öğretir, sonra ebediyyen unutturmaz. De ki:

اللَّهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّ فِي رِضَاكَ ضَعْفِي  وَخُذْ إِلَى الْخَيْرِ بِنَاصِيَتِي  وَاجْعَلِ الإِسْلامَ مُنْتَهَى رِضَائِي  اللَّهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّنِي وَإِنِّي ذَلِيلٌ فَأَعِزَّنِي، وَإِنِّي فَقِيرٌ فَارْزُقْنِي

Okunuşu: “Allahümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da’fî ve huz ilelhayri binasiyetî vec’alil islâme münteha rıdaye. Allahümme innî daîfün fekavvinî ve innî zelîlün feizzenî ve innî fakîrün ferzuknî ”

Manası: “Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaafımı kuvvetlendir. Beni nâsiyemden (alın perçemimden) tutup hayra sevk et (hayra yönelme isteği ver, her çeşit vesileyle hayra yönelt). İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl. Allahım, ben zayıfım, beni kuvvetlendir. Ben zelîlim beni azîz kıl. Ben muhtacım, beni rızıklandır.” (İbn-i Şeybe; Musannef)

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ