Gündem

  • 19 Nisan 2014
  • 985 kez görüntülendi.
Gündem
REKLAM ALANI

Bursa’da görkemli açılış

 

Uzun yıllar farklı mekânlarda hizmet vermeye çalışan Bursa Güldeste Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, nihayet kendi binasına kavuştu.

REKLAM ALANI

 

Öz Kevser Vakfı çatısı altında hizmetlerini sürdüren Bursalı gönüllüler, 2006 yılında Güldeste Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurarak çalışmalarını sistematik hale getirdiler. Bir süredir yapımı devam eden Dernek binasının açılışı ise hem gönüllü hizmet edenleri hem de daha kaliteli bir hizmet alacak olan Bursalıları sevindirdi.

 

Merasim Kuran-ı Kerim ve açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından kurbanlar kesildi ve Seyda Abdüllatif Efendi’nin yaptırdığı dua ile kurdele kesildi…

 

Merasime İstanbul’dan, başta Öz Kevser Vakfı Başkanı Ferhat Çalışye olmak üzere vakıf yetkilileri ve Muhammed Salim Sönmez gibi önde gelen simalar katıldı. Bursa’dan ise Güldeste Derneği Kurucu Bşk. Ahmet Kocabaş ve dernek yetkilileri, Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, İl Bşk. Cemalettin Torun, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi İlçe Bşk. Cihat Çini, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Yeprem, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcıları, Yıldırım Belediye Bşk. Adayı Sn. İbrahim Özacar, MHP ve BBP İl yönetimi, MÜSİAD yetkilileri, çok sayıda iş adamı ve gönüllüler katıldı.

 

‘Yaşanan krizde Kırım Türkleri ortada kaldı’

 

Kırım Tatar Milli Meclis Üyesi Abdurrahman Egiz, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yaşanan krizin uluslararası bir sorun olduğunu ve Kırım Türkleri’nin bu krizin ortasında kaldığını söyledi.

 

Egiz, Kırım’da yaşanan kriz hakkında yaptığı açıklamada, durumun kritik olduğunu belirten Egiz, “Bu, uluslararası bir sorundur ve derhal çözülmesi gerekmektedir. Çünkü bu uluslararası krizde Kırım Türkleri ortada kaldı. Burası bizim vatanımız. Burada bir kriz olursa tabi ki bizi etkileyecektir. Onun için uluslararası camiadan krizin bir an önce çözülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Rus askerlerinin Kırım’a girmelerini değerlendiren Egiz, “Rus askerleri zaten Kırım’ı işgal ettiler. Kırım şuan işgal altındadır. Ve biz Kırım Tatarları olarak sıkıntılı günler geçiriyoruz. Çünkü her an bir provokasyon yaşanabilir. Bunun için beraber yaşadığımız kasaba ve köyleri geceleri kendimiz korumak zorundayız. Bu sebeple uluslararası desteğe ihtiyacımız var” dedi.

 

Kırım Tatar Meclis Üyesi Abdurrahman Egiz, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin geleceğiyle ilgili karar vermek için 30 Mart’ta yapılacak referandum hakkındaki görüşlerini de aktardı. Egiz: “Mevcut hükümeti, kararlarını ve referandumu tanımıyoruz. Çünkü mevcut hükümet, kapalı ve teröristlerin bulunduğu bir parlamentoda seçildi ve medyaya giriş yasaktı. Bu şekilde alınan tüm kararlar, hem hükümetin atanması hem de referandum kararı doğru değildir. O yüzden bunu tanımıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Orta Afrika’ya asker gönderiyor

 

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Hıristiyanların Müslümanları katletmesinin önüne geçmek üzere BM-AB, Türkiye’den askeri destek istedi. Hükumet de askeri ve sivil boyutlu yardıma hazır olduğunu açıkladı. Ancak askeri desteğin dar kapsamlı ve sınırlı olacağı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye 20-25 kişilik bir grup personelini gönderecek. Anti-Balaka adlı Hıristiyan milislerin Müslümanları hedef aldığı OAC’de görev yapacak askerler muharip birlik değil idari personel olacak.

 

Bilindiği üzere Fransa’nın müdahalesinden sonra meydana gelen müsait ortamda, Hıristiyan radikal guruplar Müslümanlara saldırarak aleni bir katliama girişmişlerdi.

 

 

İsrail’den Gazze tehdidi: İşgal edeceğiz!

 

İsrail, uzun bir ardan sonra, yine Gazze’den İrail’e yönelik füze saldırıları olduğunu iddia ederek, Gazze’ye füze saldırısında bulundu. Filistin yönetimi ise Gazze’ye yönelik “giderek artan” İsrail saldırılarının “acilen” durdurulmasını istedi. Filistin hükümeti sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna yaptığı açıklamada, “İsrail saldırıları acilen durdurulmalı. Giderek artan bu saldırılarda birçok suçsuz sivil insan zarar görmekte ve hayatlarını kaybetmektedir” dedi.

 

Salih Mirzabeyoğlu için de çalışma başlatıldı

 

Başbakan Erdoğan, 28 Şubat mağduru Mirzabeyoğlu için de çalışma başlattıklarını açıkladı. Mirzabeyoğlu, 28 Şubat’ta haksız yere müebbet hapse mahkûm edilmişti.

 

Başbakan Erdoğan, 28 Şubat döneminde haksız yere hapse mahkûm edildiği belirtilen Salih Mirzabeyoğlu için de çalışma başlatıldığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgilendiklerini ilk kez açıkladı.

 

İsrail’i Avrupa boykotu vurdu

 

Filistin’i işgal politikasından vazgeçmeyen İsrail ciddi bir sorunla karşı karşıya. İsrail’in işgal politikasını eleştiren AB ülkeleri, İsrail’e yönelik ekonomik boykotu genişletiyor.

 

İsrail’in Batı Şeria ve Filistin’de yürüttüğü işgal politikası, dünyanın genelinden tepki almaya devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde başlayan boykot dalgası giderek yaygınlaşıyor. Bu dalgayla birlikte, İsrail’in yıllık ihracatının yüzde 14 düşüş gösterdiği ifade ediliyor.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ