Aşure Günü Orucunun Fazileti

  • 05 Eylül 2019
  • 1.119 kez görüntülendi.
Aşure Günü Orucunun Fazileti
REKLAM ALANI

09 Eylül 2019      Pazartesi günü, Muharrem ayının 10. Günü, yani Aşure günüdür. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem aşure günü oruç tutardı. Ashabını da tutmaları için teşvik ederek şöyle buyurmuştu:

“Aşûre günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizi, Savm, 48; III, 126)

Yahudiler de aşure orucu tutarlardı. Müslümanlar bu gün oruç tutarken Yahudilere benzememek için tek aşure günü oruç tutmaz, bir gün öncesi veya sonrasıyla beraber iki gün tutarlar. Yani Muharremin 9.- 10. veya 10.- 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 38, I, 821)

REKLAM ALANI

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’a izafetle (Allah’ın ayı denilerek) şereflendirilen Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise, geceleyin kılınan namazdır.” (Müslim, Sıyâm, 202; I, 821) buyurmuştur.

Ebu Osman Nehdî rahmetullahi aleyh diyor ki: “Sahabiler şu üç on güne çok önem verirdi: Ramazan’ın son on günü, Zilhiccenin ilk on günü ve Muharremin ilk on günü.”

Bu günlerde oruç tutmanın yanında, ibadetlere rağbet etmek, sadaka vermek iyi olur. Aşure günü eve erzak almanın da berekete vesile olduğu bildirilmiştir.

Aşûre günü Taberânî’de nakledildiğine göre, “Hz. Adem’in tövbesinin kabul edildiği, Hz. İdris’in göğe yükseltildiği, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulup, Cûdî dağına oturduğu, Hz. İbrahim’in, Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuştuğu, Hz. Eyyûb’un tutulduğu hastalıktan kurtulduğu, Hz. Yunus’un balığın karnından çıktığı, Hz. Musa’nın Firavunun zulmünden kurtulduğu, Hz. Süleyman’a saltanatının verildiği, Hz. İsa’nın göğe yükseltildiği” gündür.

Hz. Hüseyin’in Şehadet Yıldönümü

Muharrem ayı, Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehid edilişinin de yıldönümüdür. Bu sebeple Osmanlı’da Muharrem ayı gelince ehl-i beyti ve Hz. Hüseyin’i öven, onu şehit edilmesine dair üzüntüyü dile getiren eserler okunurdu.

Ehlisünnet âlimlerinin hepsi ehl-i beyti severler, onlara yapılan zulümleri asla hoş görmezlerdi. İslam’da yırtınıp dövünerek yas tutmak yoktur. Ancak ölmüşler için dua etmek ve işlenen sevapları ruhuna bağışlamak vardır. Bizler de dualarımızda Kerbela şehitlerinin ruhlarına dua edebiliriz.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ