2 Şubat 1982 Hama Katliâmı

  • 05 Şubat 2019
  • 964 kez görüntülendi.
2 Şubat 1982 Hama Katliâmı
REKLAM ALANI

Tarihin en büyük katliamlarından biri, 2 Şubat 1982’de, Suriye’nin Hama şehrinde yapıldı. Sırf Baas rejiminin bekası için kadın çocuk demeden bir şehir halkı kıyımdan geçirildi.

Suriye’de bugün ortaya çıkan tabloyu anlamak için tarihi bilmek gerek…

Suriye’de 1963’te Baas Partisi iktidarı ele geçirdikten sonra ülkede sıkıyönetim ilan edildi. Darbenin ardından halk oylamasında %99 oyla Esed’in başkanlığı kabul edilince Nusayriler  yönetimde güçlü bir konuma geldiler.

REKLAM ALANI

Hafız Esed’in en ufak bir muhalif harekete izin vermeyen dikta rejimi kısa zamanda halkın tepkisini çekmeye başladı. Suriye’nin üçüncü büyük şehri Hama’da dindar Sünni Müslümanların nüfusu oldukça fazlaydı. Rejimin baskılarına karşı ayaklanma çağrısı yapıldı. Rejim, kendi bekası adına Müslüman Hama halkını çok acımasız ve vahşice bir kıyımdan geçirdi.

Hafız Esed’in kardeşi ve zamanın Genelkurmay Başkanı Rıfat Esed, bir gece vakti havadan ve karadan saldırı düzenleyerek dört yandan Hama’yı kuşatmaya aldı. Suriye Ordusunda görevli olup da harekâta katılmak istemeyen askerlerin çoğu anında idam edildiler.

Özel Kuvvetlerden oluşan harekâtı, doğrudan Genelkurmay Başkanı Rıfat Esed yönetiyordu. Önce havadan şehir merkezine bombardıman yaptı, daha sonra topçu ateşi ve ağır silahlarla bütün şehri ateş altına aldı. Ardından da yaptığı tutuklamalarla toplu idamlara başladı. 27 günde on binlerce insanı katlederek büyük bir katliam gerçekleştirdi. Kendi halkına böyle bir katliam yapan Esed ailesi hala iktidarda…

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ