www.gulistandergisi.com
Ana Sayfa
Bize Ulaşın
Sık Kullanılanlara Ekle
AYLIK İLİM FİKİR VE KÜLTÜR DERGİSİ     
28 Temmuz 2016 Perşembe
EDİTOR'DEN
KAPAK KONULARI
RÖPORTAJ
SOHBET
ARAŞTIRMA
YORUM - MAKALE
 
Gülistan Dergisi  »  Kültür Sanat  »  Genç Köşe
EVLİLİK ÖNCESİ DİNÎ NİKÂH 
 
 
Bir zamanlar, çok iyi niyetlerle, "Nişanlılık döneminde günaha girmeyelim" diye başlayan dinî nikâh kıydırma âdeti, giderek bir sürü suistimallere kapı açtı. Artık öylesine istismar ediliyor ki, "Sakın resmî nikâhtan önce dinî nikâh kıydırmayın" der hâle geldik. 
Meğer insanlarda imanın zayıf olması, sorumluluk şuurunun gelişmemesi, Allah ve ahiret korkusunun yetersizliği, ne büyük yaralar açıyor. Bunu yapan sözde Müslüman, hatta dindar olsa bile...  
İsterseniz, konuyu yaşanmış bir olayla örneklendirelim. 
Günlük yazı yazdığım yıllarda şahsen tanıdığım bir okuyucumdan aldığım bir mektubu, ağlayarak okudum. Mektup, birçok yönden olduğu gibi dinî nikâh bakımından da ibretlerle dolu:  
"Geçenlerde 'Vazgeçilmez Bir Görev' başlıklı yazınızda yer verdiğiniz bağrı yanık bir kardeşimizin mektubunu okuyunca, yüreğim derinden derine sızladı ve ister istemez kaleme sarıldım. Çok doldum ve ağlayarak yazmaya başladım. O mektubu okuyunca, aslında bu mektubun çok gecikmiş olduğunu düşündüm. Sizi gereksiz meşgul etmek ve bizlerin sıkıntılarıyla hayal kırıklığına uğratmak istemezdim; ama... 
"Bundan yaklaşık 8 sene önce üniversiteyi bitirmek üzereyken, içinde bulunduğum dinî cemaate mensup bir genç geldi yanıma. Benimle bir husus konuşmak istediğini söyledi. Kendisini bir hafta kadar önce bir kermeste görmüştüm. Her ne kadar kapalı yaptıysa da, açık ve net bir teklifte bulundu. Benim de en büyük arzumdu dindar bir gençle evlenmek. Üstelik ailesi de aynı cemaattendi. Benim babam o zamanlar bir türlü dinî sohbetlere gitmiyordu. O yüzden ailesinin durumu benim için çok önemliydi. Bana bir lütuftu âdeta. Üstelik fiziği de güzeldi. Kabul etmemem için bir sebep yoktu. Ailem benim fikirlerime saygılı olduğu için daha ilk söylediğimde kabullendiler onu. İki-üç haftalık bir arkadaşlık döneminden sonra okulu bitti ve memleketine gitti. Ben Karadeniz'de bir şehirde oturuyordum, o ise İç Anadolu'da idi. 
Bir bahaneyle işi bitirdi 
"Bu arkadaşlık döneminde çabucak kaynaşmıştık birbirimize. O da ailesini alıp gelecekti. Ailesini ikna etmesi biraz zor olmuş ve bir ay kadar sonra geldiler. Benim ailemin hiçbir şartı ve isteği olmadı. Onları tanıyan dindar çevre referans olunca araştırma gereği bile duymadık. Ailesi en çok uzaklığı problem yapmış. Yaklaşık sekiz-on saatlik yoldu. Tabiî fakir oldukları için değil. Tam tersi benim babam çok fakirdi. Onun babası, 'Bir nişanda, bir düğünde geliriz' dedi, hiç kimse sesini çıkarmadı.  
"Benim fakir babam, ah gönlü zengin babam, daha ilk fırsatta bizi, onlara iade-i ziyarete götürdü. Nişanlım, kendisine güzel bir iş buldu. Bir sene nişanlı kaldık. O zamanlar dindarlarda yaygın kanaat, nişanlı olanların dinî nikâhlı olması yönündeydi. Biz de dinî nikâhımızı yaptık. Bir sene sonra ne olduysa, 'fıtraten uyuşmadığımız' gibi bir bahaneyle bu işi bitirmek istediğini söyledi. Babam şehir dışında bir iş yapıyordu. Bir ay her gün ölmek gibi her gün ayrılık acısı yaşadım. Acaba neden böyle yaptı, şimdi ne olacak, diye. 
"Bizim durumumuz, çevremizin dikkatini çekiyordu. Bazen dedikodulara maruz kalıyordum. Çevremden güvendiğim, samimî bulduğum insanlardan yediğim darbe, bu ayrılık acısını ikiye katlıyordu. İnanın, kimsenin ettiği kimseye kalmadı. Üstelik o yaralı kalbimle, ona, ailesine ve dedikodu edenlere dua ettiğim halde... Şimdi o insanların hayatlarında yaşadıklarına bakıyorum da... Sadece acıyorum. Cahillik ne kadar kötü. Allah yardımcıları olsun. Onlara darılmak, kırılmak bile istemedim. Mademki, mü'min kardeşim dedim, varsın nefsim yansın, nefsim ağlasın. 
"İstemiyorsan kızımı ezdirmem" 
"Bazı şeyleri okumak, anlatmak güzel de yaşamak ne kadar zormuş ağabey? Bu olaydan önce ben yine eski nişanlımın tabiriyle, 'elleri ayakları uçuşan, fıldır fıldır dönen, son derece güler yüzlü, şevkli, gayretli' birisiydim. Yolda yürürken âdeta koşuyordum. Bütün hayalim, gayem, dinime hizmetti, o aşk heyecanında bile. İnsan gençlikte ne kadar delikanlı, hayalperest oluyormuş be ağabey! Ailesine, ailemden daha fazla verdiğim değer, benim ailemin onu kendi evlâtları gibi görmesi, hepsi bir anda kayboluverdi. O değer verdiğim aile, bir kez dahi, 'Ne oldu kızım, neden böyle oldu?' diye aramadı.  
"Bu arada, babam konuşmak üzere eski nişanlımı çağırdı. Bize değil de, bir başka tanıdığımın evine geldi ve bizi ayağına çağırdı. O gün babamın dediklerini asla unutamam. 'Oğlum, ben sevginizi bölmeye gelmedim. Eğer arkanda ailenin desteği yoksa ben sonuna kadar destek olurum. Ama istemiyorsan da kızımı ezdirmem' demişti canım babam. Babam ailesinde, çevresinde, kim bilir yıkılmak üzere olan kaç yuvayı kurtarmıştı? Ama, kendi kızı için bir şey yapamamanın acizliğini, ıstırabını yaşıyordu. Eski nişanlım, getirdikleri her şeyi ve bu ayrılığın vebalini sırtına yüklenip gitti. Gitti ama, benden de birçok şeyi alıp götürerek gitti. Fatih Kısaparmak'ın, 'Gitti ah' şarkısı herhalde böyle bir durumda yazılmış olsa gerek. 
"Ben, eski ben değildim artık. Sık sık kendime, kişisel gelişim kitaplarında tavsiye edilen, 'Dik durmalısın, yıkılmamalısın' desem de, içimden bir şeyler kopmuştu artık. Yıkılan ben olmadım sadece. O olaydan sonra annem damatlarını oğlu gibi sevemiyor. Ben şimdiki eşimin ailesine aynı derecede sevgi gösteremiyorum.
 
 
Yol boyunca ağladım 
"Evet, her şeyde bir hayır vardır. Bundan sonra bir başka şehirde işe başladım. Kendimi dinî hizmetlere verdim. Akademik kariyerimi yükseltmeye çalıştım. Bu meselede, olgun davranmakla, metin olmaya çalışmakla, kendimi hizmete vermeye çalışarak biraz olsun kaybettiklerimi telâfi etmeye çalıştığıma inanıyorum.  
"İşe başladıktan sonra kendi memleketime geliyordum. Birden birini aramak geldi aklıma. Karşıma, aynı yerde çalışan bir arkadaşı çıktı. Kendi düğününe, evlenmeye gittiğini öğrendim. O yolculuğu hayatım boyunca unutamam. Yol boyunca o bir senenin filmini, otobüsün camından ağlayarak seyrettim. Sonradan öğrendim ki, kendi çalıştığı iş yerindeki bir elemanla evlenmiş. Türk toplumunun yapısı işte.  
"Artık yaşadığım bu olay, yeniden evlenmem konusunda bir engel teşkil etti. Olayı bilenlerden talibim olmadı. Olanlar da nişanı bahane etti. Ancak yıllar sonra birisiyle evlenebildim."  
Bozulan nişanlarda, yarım kalan nikâhlarda sadece kalpler kırılmıyor, hatıralar mahvolmuyor; aynı zamanda bundan sonraki evlilik teşebbüsleri de darbe alıyor. Bozulan dinî nikâhtan bilhassa kız tarafı büyük mağduriyet yaşıyor. Bu ve başka sebepler için resmî nikâha çok zaman kala kıyılan dinî nikâhı hiç tavsiye etmiyoruz.  
Bazı gençler, aşk ilişkisinin ilk günlerinde, günaha girmemek gibi saf bir düşünceyle dinî nikâh yapıyorlar. Diyelim ki, aynı okulda okuyorlar, aynı iş yerinde çalışıyorlar. Bilhassa ailesinden uzak bir şehirde okuyan gençleri takip etmek bile mümkün değil. Tabir yerindeyse "iki hödük" kafa kafaya verip dinî nikâhla sözde evleniyorlar.  
 
Dinî nikâh çocuk oyuncağı değil 
Niye "sözde" diyorum? Çünkü, dinî nikâh çocuk oyuncağı değil, ciddî bir olay. Bunu yapan artık karı koca demektir. Birbirlerine helâl oldukları gibi, kocalığın ve karılığın görev ve sorumluluklarını da yerine getirmek zorundadırlar. Söyler misiniz, hangi genç bu sorumluluğun bilincinde?  
Ve evlendiklerine göre, artık dinen gerçek bir sebep olmadan boşanamazlar. Dinî nikâhtan sonra ne yapıyorlar? 
Bir kısmı, dinî sınırların şuurunda. Nikâhı sadece görüşüp konuşmaları günah olmasın diye kıydırmış. Daha ileriye gitmiyor. Bir kısmı ise, sanki normal karı kocaymış gibi son derece serbest davranıyor.  
Yine bu serbest davrananlar da iki kısım: Bazıları işin şuurunda ve kesinlikle birbiriyle evleniyorlar. Hiçbir engel, tehdit, baskı dinlemeden birlikte olmayı başarıyorlar. Bir kısmı ise sanki birkaç aylık veya birkaç yıllık nikâh yapıyormuş gibi, "Boşandık" deyip çıkıyor işin içinden. Bu şekilde bana gelen yığınla sorun var. İki genç ailelerinden izinsiz dinî nikâh yapmışlar. Yıllarca çok serbest hareket etmişler. Erkek vazgeçmiş. Kim taşıyacak bunun vebalini?  
Bunun İslâm'la, insanlıkla ilgisi var mı? Özellikle üniversite öğrencileri arasında bu tür olaylar oluyor. Nikâhı çok hafife alıyorlar, sanki flörte "dinî nikâh" kılıfı uyduruyorlar. Oysa isimlerin değişmesiyle gerçek değişmez. Eğer bir müddet sonra boşanmak düşüncesiyle yapıyorlarsa, bu geçici nikâh olan "mut'a"dır ki, dinimizde kesinlikle yeri yoktur. Artık ne yaparlarsa, günahtır, haramdır ve zina hükmüne geçer.  
Aceleye gerek yok 
Gençler! Dünyada vicdan azabı çekmemek, göz yaşı dökmemek ve pişmanlık yaşamamak istiyorsanız, bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olun. Ahiretteki azabınız ise apayrı bir dert…  
Gelelim nişanlılık dönemindeki dinî nikâha. Bazıları nişanı yaptığı gün dinî nikâhı da kıyıyor. Oysa nişan gençlerin birbirlerini daha iyi tanıması için. Aceleye gerek yok. Nasıl olsa yakında evleneceksiniz. Eğer ayrılık olursa, dinî nikâh büyük bir sorun oluyor.  
Şayet aileler çok köklü ve evlâtları üzerinde ağırlığı büyükse, gençler dinî şuur ve evliliğin sorumluluğunu biliyorsa, evlilik öncesi dinî nikâh yapılabilir. Fakat bu durumda da resmî nikâhı ve düğünü geciktirmemek en iyisi. Ayrıca aile büyükleri de kefil olmalı, bu dinî nikâhın korunmasında bütün ağırlıklarını göstermelidirler.  
Kaynak: Cemil Tokpınar, Gençlik ve Aşk, Nesil Yayınları.
68. Sayı - Ağustos 2006
CEMİL TOKPINAR
 Geri Dön
Bu yazı şimdiye kadar 38578 defa okundu
 
 Yorumlar (17)

03 Ocak 2014 tarihinde VİJDAN tarafından yapılan yorum;

EN GÜZELİ GÖRÜCÜ ÜSÜLÜ... VE NİŞAN SÜRESİNİN KISA TUTULMASI

24 Aralık 2012 tarihinde ASİYE tarafından yapılan yorum;

DEĞERLİ OKUYUCUMUZ SORDUĞUNUZ SORUYA CEVAP VEREBİLMEMİZ İÇİN SİZİNLE YA MAİL YOLU İLE YADA TELEFONLA GÖRÜŞMEMİZ LAZIM ZİRA SORACAĞIMIZ SORULAR VAR VE ANCAK BU ŞEKİLDE SİZE CEVAP VEREBİLİRİZ. ALLAHA EMANET OLUNUZ.

04 Ekim 2012 tarihinde SNDD tarafından yapılan yorum;

AYNISI BENİM DE BAŞIMDAN GEÇTİ BİZ 5 YILDIR BERABERİZ GEÇEN SENE KIZGINLIK ANINDA AYRILDIK NİŞANLIM İLE. BANA BOŞ OL DA DEDİ AMA KIZGINLIK VE ÖFKE HALİNDE.. SONRA BİZ YAPAMADIK AYRI, BİRLEŞTİK TEKRAR. NE OLACAK NİKAHIMIZ DÜŞTÜ MÜ? NE YAPMAMIZ GEREKİYOR HİÇ BİLMİYORUM. NİŞANLIYKEN YAPMAYIN DİNİ NİKAHINIZI HER ŞEY ZAMANINDA GÜZEL NELER ÇEKTİĞİMİ BİR ALLAH BİLİYOR. ÇARESİZİZ.....

09 Eylül 2012 tarihinde RUSTU CAN tarafından yapılan yorum;

20 Mayıs 2012 tarihinde AYHAN tarafından yapılan yorum;

14 Mart 2012 tarihinde AD tarafından yapılan yorum;

BEN DİNİ NİKAHTAN NİŞAN DÖNEMİNDE YANA DEĞİLİM YA KIZ SONRADAN PİŞMAN OLURSA ERKEK BOŞATMASA

01 Ocak 2012 tarihinde ANONİM tarafından yapılan yorum;

YAZIYI OKUDUM, YORUMLARI DA.
OLAYLARDAN ÇOK BENİ ÜZEN İNSANLARIMIZIN BİLGİSİZ OLMALARIDIR.
CELAL YAVUZ DOĞUBEYAZIT KARDEŞİMİZİN YAZDIĞI YORUMA HİÇ Mİ HİÇ KATILMIYORUM. NEDEN?
NİKAHIN 2 ŞARTI VAR, BİRİSİ NİKAHINI (EVLİLİK DURUMUNU) İNSANLARA DUYURMASIDIR; YANİ ANADAN BABADAN AKRABADAN EŞ DOSTAN GİZLİ YAPILAN SÖZDE DİNİ NİKAHLAR GEÇERSİZDİR, İKİNCİSİ EŞLERİN HAKLARININ KORUNMASIDIR. BU ŞARTLARI YERİNE GETİREN HANGİ NİKAH OLURSA OLSUN ALLAH KATINDA GEÇERLİ BİR NİKAHTIR. İSLAMDA DİNİ VE RESMİ NİKAH DİYE BİR AYIRIM YOKTUR. LÜTFEN BİRAZ ARAŞTIRIN.
VE SON OLARAK EVLENECEK OLAN HERKESE ÖNERİM, RESMİ NİKAH OLMADAN KESİNLİKLE DİNİ NİKAH KIYMAYIN, ÇÜNKÜ İKİNCİ ŞARTI YERİNE GETİRMİYORSUNUZ. DİN GÖREVLİLERİNE DE BURADAN SESLENİYORUM, RESMİ NİKAHI OLMAYANLARIN DİNİ NİKAHLARINI KESİNLİKLE KIYMAYIN.

04 Aralık 2011 tarihinde İDRİS_DİLEK@HOTMAİL.COM tarafından yapılan yorum;

BEN ŞUAN 26 YAŞINDAYIM, NİŞANLANDIĞIMDA 24 YASINDAYDIM. MESLEĞİMİ FELAN BİTİRMİS OLARAK YANİ EVLİLİGE HAZIR BİR DÜSÜNCEYLE EVLENMEYE KARRA VERDİM, KENDİM GİBİ SADECE DİNDAR BİR BAYAN OLSUN DEDİM, BİR GÖRÜCÜ VESİLESİYLE 2 YIL KURAN KURSUNU VE İMAM HATİBİ DIŞARDAN OKUYAN BİR GENC KIZLA NİŞANLANDIM, BU İSTEME DÜNÜRCÜLÜK ÇOK HIZLI GEÇMİSTİ, NİŞANLANDİKTAN 1 YIL SONRA NİŞANLIMIN ESKİ BİR SEVGİLİSİ VARMIŞ VE BANA MESAJ YAZIP ONU SEVDİĞİNİ ORTAOKUKLDAN İTİBAREN BİRBİRLERİNİ SEVDİKLERİNİ FELAN SÖYLEYİNCE ŞOK OLDUM, KIZ NEKADAR YALAN DESE DE BENİ ALDATIYORMUŞ MEĞERSEM HEPSİ GERÇEKMİS SONRA DA KENDİSİ İTİRAF ETTİ, SONRA BULANIMA GİRDİM SEBEBİ NİŞANLIMI KAYIP ETTİM DİYE DEĞİL SADECE BU OKULLARA GİDEN BİR GENÇKIZ NASIL DA YAPABİLİR? BU NE İSLAMA NEDE İNSANLIĞA UYARDİ... ARTİK GÜVENİM KALMADI DİĞER DİNDAR KİZLARA.. AMA BUNUN DA SUURUNDAYIM ALTİ PARMAGİN HEPSİ BİRİ OLMADIĞINI. ŞUAN HALEN BEKAR VE ACELECİ OLMAMAYA CALİSİYORUM. SİZ SİZ OLUN ACELE ETMEYİN BU ÖNEMLİ HAYATİ BİR MESELEDE. VESSELAM.

12 Mayıs 2010 tarihinde OZLEM tarafından yapılan yorum;

HAYAT HİKAYENİZİ OKUDUM AYNI ŞEY BENİM DE BAŞIMDAN GECTİ AMA BİRAZ DAHA FARKLI
BENİM ANNEM ÇOK DİNDAR BABAM O KADAR DEGİL BEN İSE GÖREVİM VE İSTEGİM ÜZERİNE ÇOK ACIK GİYİNEN (...) AMA DİN KONULARINI İYİ BİLEN BİRİYİM.
BEN DE ÜNİVERSTE DE BİRİYLE TANIŞTIM OKUL HAYATIMI BİTİRİP İŞ HAYATIMA BAŞLADIGIM DÖENEMİMDE HEP YANIMDAYDI BIRAKMADI PEŞİMİ (...)
6 SONRA NİŞNLANDIM DİNİ NİKAHIMIZ YAPTIK TABİİ AİLELER BİLMİYORDU GERCEKLERİ. ONUN AİLESİ FAKİRDİ ONUN GÖREV YERİ BENİM ÇALIŞTIĞIM YERE EN AZ 12 SAATTİ TAYİNLERİ ALDIRAMADIK BU DEVREDE SÜREKLİ TARTIŞMA KAVGA VE BENİ BIRAKTI.
SENİN YAŞADIGIN ŞU PİSKOLOJİNİN 10 KATINI YAŞADIM ARADAN 3 YIL GEÇTİ VE BEN MÜKEMMEL BİRİYLE EVLENDİM ŞU AN KAPALIYIM EŞİME HERŞEYİ ANLATTIM ...

03 Şubat 2010 tarihinde CELAL YAVUZ DOĞUBEYAZIT tarafından yapılan yorum;

ALLAH KORKUSU OLAN ÖNCE DİNİ NİKAHINI KIYAR SONRA RESMİ NİKAH. UNUTMAYALIM KARDEŞLER, ÖLÜM HER AN KAPIMIZI ÇALABİLİR VE KİMSENİN DE GARANTİSİ YOKTUR.

24 Ocak 2010 tarihinde ALİ IHSAN TOY tarafından yapılan yorum;

HAKİKATEN ÇOK GÜZEL VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ YAZI. NİKAH YAPMAKLA HER BABAYİGİT İSLAMIN SÖYLEDİĞİ MESULİYETLERİ YERİNE GETİREBİLİYOR MU? SELAM VE DUA İLE. (BOLVADİNLİ-ALMANYA)

04 Mayıs 2008 tarihinde NURSEN tarafından yapılan yorum;

SELAMUN ALEYKUM. GERÇEKTEN ÇOK ETKILENDIM,

11 Şubat 2008 tarihinde MUSTAFA ÇİÇEK tarafından yapılan yorum;

BU DEVİRDE İNSANLARA GÜVEN ÇOK AZALDI. İNSANLARI TANIMAK ZORLAŞTI. ŞEYTANIN OYUNUNA GELMEMEK LAZIM.

10 Ekim 2006 tarihinde CEMAL tarafından yapılan yorum;

MALESEF DİNDAR KESİM BİLE, YETERLİ İMANİ, RUHİ VE NEFSİ OLGUNLUGA SAHİP OLMADİGİ İCİN CİFTLER ARASİNDA FARKLİ DUZEYDE CİNSEL YAKİNLİKLAR VE BERABERİNDE SUİSTİMALLERDE OLUSMAKTADİR (OYSA BİRİNİ OLUMU VEYA PİSİKOLOJİK HASTALİKLAR VE SAKATLANMALARİN GARANTİSİ YOK). OZELLİKLE UNUVERSİTELERDE BU SUİSTİMALLER UST SAFHADA. BU YASANMİS PEK COK SUİSTİMALLERİ ENGELLEMEK İCİN DİNİ NİKAH VE RESMİ NİKAH BİRLİKTE YAPİLMALİDR.

05 Ekim 2006 tarihinde ADSIZ tarafından yapılan yorum;

ASLINDA BEN DE NİKAHTAN YANAYIM AMA KENDİNİ BİLEN İÇİN. ÇÜNKÜ GÖRÜŞME ESNASINDA BU GÖRÜŞMELERİN VEBALİ VAR. HERKES KENDİNE DİKKAT ETSİN İSTİSMAR ETMESİN NİKAH MEVZUUNU.

23 Eylül 2006 tarihinde MUSTAFA KEMAL AKSOY tarafından yapılan yorum;

HOCAM SÖYLEDİKLERİNİZE KATILIYORUM.
FAKAT BEN DE NİŞANLIYIM VE ALLAH KISMET EDERSE ÖNÜMÜZDEKİ YAZ EVLENECEĞİM.. YALNIZ BEN DİNİ NİKAH YAPTIRMAKTAN YANAYIM. ÇÜNKÜ BU İŞİN BASİT BİR SEREMONİ OLMADIĞININ FARKINDAYIM.. ALLAH'IN RIZASINI KAZANALIM DERKEN GAZABINI TERCİH EDECEK KADAR CAHİL OLMADIĞIMA İNANIYORUM. AMA GENELLEME YAPACAK OLURSAK HAKLISINIZ..

21 Eylül 2006 tarihinde SAMİ tarafından yapılan yorum;

YAZINIZI COK BEGENDIM HER KELIMENIZE KATILIYORUM HATTA BU ANLATTIKLARINIZ DAHADA HAFIF KALIYOR GUNLUK GENÇLERIMZIN YANINDA SELAM VE DUA ILE

 

www.gulistandergisi.com
Ana Sayfa
Künyemiz
Abonelik
Mail Listesi
Bize Ulaşın
Arşiv
Ziyaretçi Defteri
SON EKLENENLER

www.gulistandergisi.com